İngilizce Öğrenmek İsteyenler İçin Yararlı Uygulamalar ve Siteler

Evet arkadaşlar bugün sizler ile bambaşka bir konu üzerine fikir alışverişi yapacağız, evet sitemiz otomobil sitesi fakat bazen toplumun büyük bir kesimini etkileyen farklı konularda da yazılar yazmak istiyorum. Sizde takdir edersiniz ki İngilizce bir dünya dili ve otomobil dünyasında da bir çok terim İngilizce kökenlidir. İngilizce evet ülkemizin adeta kanayan bir yarası yıllardır okullarımızda ders olarak görsek de filmler ve çeşitli yabancı kaynaklı videolar izlesek de bir türlü konuşamadığımız bir dil halkın büyük çoğunluğu için. Bugün sizlere kendi öğrenme metotlarım arasında da bulunan ve kullandığım birkaç yararlı programdan bahsetmek istiyorum.

Peki ne oluyor da biz bu İngilizceyi öğrenemiyoruz? Kendi görüşümü soracak olursanız açıkçası fazla teferruatlara takılıyoruz, yıllardan beri okulda grammar dersleri görüyoruz fakat basit gündelik konuşmaları bile yapamıyoruz malesef İngilizce Öğretmenlerinin bu konuda büyük payları var bizim zamanımızda İngilizce derslerinin boş dersten farkı olmaması ve yılların geyiği olan hamile İngilizce Öğretmeni figürü ise herkes tarafından geyiği yapılan bir muhabbettir 🙂 Yani demek o ki ya kelime bilmiyoruz ya pratiğimiz az ya da fazla mükemmeliyetçi olmaya çalışıyoruz. Arkadaşlar evet aksan önemlidir fakat bakın Masterchef programındaki Danilo şefe nasıl bir aksanla Türkçe dilini konuşuyor evet işler burada değişiyor kusura bakmayın eğer siz kusursuz bir aksanla ve çok çok akıcı bir şekilde konuşmak istiyorsanız yurt dışında yaşamanız gerekir tabi bu da hak verirsiniz ki hepimizin hayali ve isteğidir bu nedenle gelin elde olan imkanlarla neler yapabiliriz.

Öncelikle İngilizce eğitim veren kurslara da buradan bir kısım ayırayım tabi ki kursa gitmek güzel bir yöntem eğer isteğiniz ve ilginiz de varsa çok iyi bir yol fakat kurslar arasında da kalite farkı olmakta bunu siz kendiniz araştırarak sizin için maddi ve kalite yönünden en uygununu bulabilirsiniz. Ben Bursa’da Amerikan Kültür Dil Okullarına gidiyorum ve devam ediyorum.

1-CAMBLY

Evet Cambly ile başlıyoruz eminim bunu herkes biliyordur popüler programlardan biri fakat ben yine de biraz içeriğinden bahsedecek olursam. Anadili İngilizce olan yabancı hocalarla evinizden telefon ve ya bilgisayar yardımıyla görüntülü görüşme sağladığınız bir dil öğretme programı. Türkiye genel müdürü ise ülkemizin yetenekli girişimcilerinden Emre Şimdi’dir. Evet bir öğretmenle eğitiminize başlarsınız ve onun talimatlarıyla konuşma işini tabiri caizse konuşarak çözersiniz zaten amacımız konuşmak ve konuşma pratiği yapmak bu işin en kesin öğrenme yöntemidir. Açıkçası benim için kalite konusunda birinci sırada olan bu programın tabi ki bazı pürüzleri var her güzel şeyin olduğu gibi.

Cambly kaliteli olduğu gibi de pahalı bir program arkadaşlar yani en azından benim için öyle biraz açacak olursam konuyu günde 15 DAKİKA ve 30 DAKİKA, haftada ise 2 gün, 3 gün, 5 gün olmak üzere kendinize bir program seçmenizi istiyor site sizden genellikle yıl içinde birçok indirim ve kuponların reklamı yapılsa da maalesef yine çok cep yakan rakamlar ortaya çıkmakta. Dilerseniz 14.04.2021 tarihi için size bir program denemesi yapayım ve fiyata bakalım.

Evet görüldüğü gibi günde 30 dakika olmak üzere haftada sadece 3 gün görüşme yani bir hocadan ders alabilmemiz için aylık olarak 749 TL ücret ödememiz lazım. Her ay 749 TL ücreti vermek hele ki 12 ay için konuşursak 8.988 TL’ye denk gelir ve açıkçası benim için yüksek bir fiyat ortaya çıkar yani haftada 1.5 saat görüşme, ayda 6 saat, yılda ise 72 saate denk gelir evet inanılmaz faydalı fakat bu paraya gidip yüz yüze ders almak daha mantıklı gibi karar tabi ki sizin 🙂

2-PREPLY

Evet arkadaşlar yine Cambly gibi öğretme sistemine sahip olan bir diğer sitemiz Preply’ı inceleyeceğiz. Bu programı aynı zamanda ben de aktif olarak kullanmaktayım. İçerisinde çok sayıda öğretmen barındıran bu site size öğretmeniniz ile görüntülü iletişim sunarak hem speaking yönünüzün gelişmesine hem de görüşme sırasında ders ekranı sayesinde öğretmeninizin vermiş olduğu interaktif testleri yapmanıza imkan sunarak görüşmeyi çeşitli konulara yayarak öğretmeyi hedefliyor. Siteye girip bir üyelik oluşturuyoruz ve öğretmen bul kısmından kendimize uygun öğretmeni bulmaya başlıyoruz. Fiyata göre arama, öğretmenin ülkesine göre arama, dil seviyesine göre arama gibi çeşitlilikleriyle gerçekten hoş bir site, öğretmenimizi buluyoruz ve onun ders programından boş saatleri işaretleyip ödeme ekranına gelip ödemeyi tamamlıyoruz ve ders günümüz ne zamansa o zaman görüşmemizi gerçekleştiriyoruz. Ana dili İngilizce olan kişilerle konuşmanın yararı sizde takdir edersiniz ki inanılmaz bir katkı sağlamakta.

Gelelim ücretlendirme politikalarına malumunuz Cambly için pahalı demiştik peki bu site için fiyatlar nasıl? Arkadaşlar burada şöyle bir opsiyonumuz ortaya çıkıyor hocamızı biz seçtiğimiz için istediğimiz fiyat aralığında bir hoca bulabiliyorsunuz kendinize.

Sizin için bir örneklendirme oluşturacak olursam, arkadaşlar görüyorsunuz 12311 tane İngilizce öğreten öğretmen bulmak mümkün evet 40 dolara da bulmak mümkünken 1 dolara bulmakta mümkün. Evet ülkemizin maalesef döviz kuru sıkıntısından dolayı ben açıkçası 3 dolarlık Güney Afrikalı bir nazik kadın öğretmenden görüşme aldım fakat şöyle bir şey var size site 1 saatlik görüşmeden sonra 5,7 ve 12 saatlik olmak üzere program almanızı istiyor yani 5 saati seçerseniz 3 dolardı diyelim öğretmeninizin saatliği yani 15 Dolar= 121 TL ödemeniz lazım tabi ki bu bugünün kur sayısı ile alakalı biliyorsunuz sürekli artmakta malum 🙂 Evet yine Cambly’e göre baya baya avantajlı fiyat olarak fakat dediğim gibi bu fiyatlara anca Afrika kıtasında yaşayanlar yada bazı Güney Amerika ülkesindeki öğretmenlerden ders alabiliyorsunuz. Bir de şöyle bir şey var arkadaşlar benim yaptığım ise sürekli farklı öğretmenlerden 1 saatlik deneme dersleri alıyorum hem daha uyguna hem de kendim için en iyi öğretmeni bulma fırsatını elde ediyorum. Preply’ı kesinlikle öneriyorum hatta bana son olarak hediye 1 saat verildi ve 33 dolar ücreti olan öğretmenden bedava ders alma şansım oldu sizde belki bu şekilde faydalanabilirsiniz.

3-QUIZLET

Yine benimde kullandığım güzel uygulamalardan biri olan Quizlet, telefonunuza indirdiğiniz bu uygulamanın mantığı ise İngilizce öğrenmenizi sağlayacak kartlar ve içerisinde farklı bilgi oyunları mevcut yani boşluk doldurma, test gibi bilgi ölçen oyunlar. Uygulamamıza girdikten sonra arama kısmına İngilizce yazıyoruz ve karşımıza farklı kullanıcıların hazırladığı kart içerikleri çıkıyor bunlar farklı farklı olabiliyor kimisi sadece meyveleri hazırlamış olabilirken bazıları günlük hayatta sık kullanılan kelimeleri hazırlamış olabiliyor. Seviyemize ve ilgimize göre birine tıklayabiliriz ve kart destelerini okuyoruz yani örneğin kartın üstünde Love=Aşk gibi kelime ve onun Türkçe anlamı çıkıyor bu kartları sağa sola kaydırarak tekrar tekrar okuyoruz ve hafızamıza kaydetmeye çalışıyoruz. İçerisinde ki testler ile de bilgimizi pekiştirebiliyoruz. Kartları kaydırdık ve testleri tamamlamamıza bağlı olarak örneğin %60 bitirdiniz gibi bir ölçek veriyor ve tamamlamamızı istiyor. Görsel destekli kartlarda mevcut olarak kelimeleri öğrenmemize yardımcı oluyor bu uygulama. Bence başlangıç olarak çok ideal ve vocabulary practice yani kelime bilgimizi önemli ölçüde geliştirmektedir. Özellikle tıp öğrencilerinin tıbbi terimleri akılda tutmak ve sınavlarına çalışmada kullandığı söylenilen bu uygulamayı kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

4-VOSCREEN

Tekrar benimde bir zamanlar kullandığım bir uygulamadan bahsetmek istiyorum Voscreen çoğu kullanandan iyi puanlar almış çoğunluğun beğendiği ve eğlenceli bulduğu bir uygulama olan Voscreen bir Türk yapımı uygulama olmasıyla da göğsümüzü kabartmaktadır. Voscreen’in bağımsız olarak geliştirdiği Oyunlaştırma, Etkili Değerlendirme ve Uyarlama Sistemleri öğrencilerin anlama hızını artırmaya, hızlı okuma becerilerini geliştirmeye ve analitik düşünme yeteneklerini artırmaya zorlar. Ben kullandığım zaman ekranda filmlerden ya da dizilerden çeşitli sahne kesitleri gelir ve oynatılan bu 20-30 saniyelik sahnede ne konuşulduğunu dinleyip altta gelen şıklarda seçmem gerektiği istenirdi. Verilen doğru ve yanlış cevaplar için bir puanlama sistemi oluşturularak daha fazla puan alma dürtüsü irdeletilirdi. Gelen bu sahneleri altyazılı ya da sadece dinleyerek söylenenleri çevirmenizin istenmesi sizin listening yeteneğinizin gelişmesini ve zorlu aksanlara bile kulağınızın alışması için etkili bir yöntem olabilir, açıkçası ben kullandım fakat sürekli aynı rutinlik ve sürekli video izlemenin telefon şarjına olan etkisinden dolayı ben çok uzun süre kullandım desem yalan olur fakat indirip bir denemenizi tavsiye ederim.

5- WEWORLD

Benimde şu an belki de en çok kullandığım uygulamalardan biri olan Weworld uygulamasına geldik. Evet arkadaşlar bu uygulama ara yüz olarak Tinder’a benzese de içerik olarak tam o şekilde değil uygulamanın vaadi farklı ülkelerde yaşayan ve farklı kültürlere merakı olan insanları buluşturmak ve sohbet ettirmek. Herkesin kullanım amacı farklı olabilir ama benimde büyük bir çoğunlukla gördüğüm evet insanlar farklı kültürlerden birileriyle tanışmak ve dil alışverişi yapma amacıyla kullanıyorlar. Ben son zamanlarda bu uygulamayı kullanıyorum ve çok memnunum çünkü farklı ülkelerde yaşayan insanlarla mesajlaşabiliyorum onlardan farklı bilgiler öğrenebiliyorum ya da kendi ülkemi onlara güzel bir şekilde lanse edebiliyorum. Bu uygulamayı kullanıyoruz ve sağa sola kaydırma işlemleri yapıyoruz eğer sağa kaydırdığımız kişilerle eşleşme yakalayabilirsek bir mesaj ekranı karşımıza çıkıyor ve o insanla ortak bir dil olan İngilizce vasıtasıyla sohbet edebiliyoruz. Farklı insanlarla mesajlaşmak bizim reading ve writing yeteneklerimize inanılmaz katkı sağlıyor ve siz de takdir edersiniz ki İngilizcede ki kelimeleri yazdığımız zaman akılda daha kalıcı olmaktadırlar. Açıkçası benim hedefim bu uygulama ile anadili İngilizce olan birini bulup Skype ya da Zoom üzerinden speaking pratiği yapmaktı yani anlayacağınız ücretsiz Cambly uygulamasını kendi çapımızda uygulamaktı ve ben bu uygulama sayesinde iyi insanlar tanıdım ve görüntülü sohbet ettiğim arkadaşlarımda mevcut. Sizlere de öneriyorum ve speaking, writing pratiğinize katkı sağlayacağını kesinlikle düşünüyorum.

Kendinize çok iyi bakın global bir dil olan İngilizce’yi muhakkak öğrenmeyi ihmal etmeyin. Bugün ki yazımın kapanışını Linkedin vasıtasıyla gördüğüm ve çok etkilendiğim bir yazı ile bitirmek istiyorum.

Yazı şu şekilde idi.

Ne olursanız olun ve hangi mesleği yaparsanız yapın ama şu üç şeyi kesinlikle öğrenin!

1- İNGİLİZCE

2- MICROSOFT EXCEL

3- PHYTON

Sağlıcakla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: