Benzinli ve Dizel Motor Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hepimizin gündelik hayatta duyduğu illa bir sohbet arasında geçtiği konulardan birini bugün ele alacağız. Benzinli ve Dizel otomobiller arasındaki farklar nelerdir ve neden bu iki çeşit motor sürekli karşılaştırılır ve günümüzde popülerliğini korur gelin birlikte bakalım.

Otomobil satın alırken belki de en baştaki kriterlerden biri olan araç motor tiplerinden ikisi benzin ve dizel içten yanmalı motorlar arasındaki farktır. Aslında iki motor arasında uçurum bir fark bulunmamaktadır, iki motorun yakıt gereksinimleri petrol ürünlerinden karşılanıyor fakat silindir içerisindeki yanma şekillerinin farklı oluşu bu motorlar arasındaki tercihlerimizi değiştirmektedir.

Benzinli araç mı alınmalı yoksa dizel araç mı ? Arkadaşlar bu sorunun kesin bir cevabı yok aslında bu sorunun cevabı sizin bir arabadan beklediğiniz isteklerle alakalıdır. İki motorunda birbiri ile yarış hali ya da birinin diğerine göre keskin üstünlükleri yoktur, zaten sizde takdir edersiniz ki eğer öyle bir durum olsaydı kullanım sayıları arasında uçurum farklar olurdu. Hatta gelin 2019 yılının TÜİK verileriyle Türkiye’de bulunan araçların kaçının dizel kaçının benzinli olduğuna bir göz atalım.

2019 TÜİK verilerine göre Türkiye’de şahıs üstüne kayıtlı 12 milyon 509 bin 319 adet otomobilden 4 milyon 711 bin 205’inin Dizel, 4 milyon 710 bin 863’ünün ise Benzinli olduğu açıklanmıştır görüldüğü gibi neredeyse tercih edilme oranları birbirine eşit. Tabi ki son yıllarda dizel motorlara olan ilginin arttığını da kabul etmemiz lazım.

Benzinli ve dizel motorlarının genel görünümleri.

YAKIT TİPLERİ OLARAK KARŞILAŞTIRILMASI

Performansları arasında neden fark vardır ? Motor tiplerinden önce bu yakıtların nasıl bir yapıda olduğuna bakalım benzin, mazota göre daha hafif bir yakıttır ve daha çabuk yanmaya meyillidir. Diğer yazımda anlattığım gibi benzinli araçlarda buji kullanılmasının sebebi de budur aslında. Ham petrol hidrokarbonların gelişigüzel karışımıyla oluşur ve hidrojen molekülleri uzun lineer zincirler ve ya halkalar oluşturur. Bu moleküller damıtılarak benzin ve mazot gibi kullandığımız yakıtlar elde edilir

Benzin mazota göre daha hafif olduğu için daha hızlı tutuşur bu nedenle benzin hızlanma konusunda daha verimlidir ve aynı zamanda mazotun ise daha yoğun bir yakıt olması ve daha çok hidrokarbonlardan oluşması ise mazotun hacim birimi benzinin hacim biriminden daha fazla enerji sağlar. Mazot zincirleri on dört karbon atomundan oluşurken, benzin yakıtı ise dokuzdan fazla karbon atomu olmayan bir yapıdadır.

Toplayacak olursak benzin yakıtı daha uçuculuğu daha fazla olduğu için hızlı tutuşur ve hız konusunda verimli olur mazot ise uçuculuğu az fakat birim hacimdeki enerji miktarı fazla olduğu için uzun kilometreler bile kullanılsa motorda sıkıntı yapmazlar ve daha verimli oldukları için yük taşımacılığı için kullanılan araçlarda tercih edilir.

Evet motor tipleri konusuna gelecek olursak kısa bir özet geçmek gerekirse benzin yakıtı dizele göre daha yanıcıydı ve bu yüzden de benzin ile çalışan içten yanmalı motorlarda ateşleme ‘buji’ ile yapılıyordu. Piston içine püskürtülen yakıt-hava karışımı pistonun yukarı hareketiyle sıkıştırılıyor ve buji vasıtasıyla yakılıyordu.

Mazot ise benzin kadar uçucu olmadığı için dizel motorlarda piston içine sadece hava girişi sağlanıyor ve ‘enjektörler’ yardımı ile pistonun yukarı hareketi ile sıkıştırılan sıcak ve basınçlı havanın üstüne enjektörlerde bulunan Common Rail sisteminde basıncı attırılmış mazot püskürtülüyor ve ateşleme sağlanmış oluyordu.

Peki neden dizel motor daha gürültülü ve titreşimli çalışmakta hiç merak ettiniz mi ? Bu sorunun cevabı yine piston içindeki ateşlemeyle alakalıdır, benzinin sıkıştırma oranının mazota göre daha az olmasından kaynaklıdır benzin motorların sıkıştırma oranı motorun yapısına ve teknolojisine bağlı olmak üzere 6:1 ile 14:1 arasında değişir iken dizel motorun sıkıştırma oranı 14.8:1 ile 22:1 arasında değişmektedir. Dizel motorun sahip olduğu bu yüksek sıkıştırma oranı ve yapısal olarak mazotun geç tutuşması silindir içinde ateşlemenin homojen olmamasını etkileyerek ve daha şiddetli patlamayalar sağladığı için dizel motorlar daha gürültülü ve titreşimli çalışır. Tabi ki bu yüksek patlamayı absorbe edebilecek malzemeden yapıldığı için benzinli motora göre hem daha ağır, daha uzun ömürlü ve daha pahalıdır.

BENZİNLİ MOTORLARIN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

 • Benzinli araçların motor devir güçleri yüksek olduğu için performansları daha yüksektir.
 • Benzinli araçlar, dizel araçlara göre daha ucuzdurlar.
 • Yapısal olarak dizel motora göre daha basit yapıda oldukları için bakım masrafları daha azdır.
 • Benzin yakıtı, mazota göre pahalı olması ve km başına verimleri daha düşük olması sebebiyle dizel motorlara göre daha fazla yakıt masrafı çıkartırlar.
 • Düşük torkdan dolayı yük taşıma kapasitesi olarak daha az etkinliğe sahiptirler.
 • Dizel motorlara göre daha keyifli sürüş imkanı sunarlar.

DİZEL MOTORLARIN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

 • Dizel motorlar yakıt tasarrufu açısından daha avantajlı konumdadırlar.
 • Dizel araçlar uzun yol kullanımı ve yük taşıma konusunda daha avantajlıdırlar.
 • Dizel araçlar daha fazla tork’a sahiptirler ve genellikle turbo sistemi ile entegre bir şekilde çalışırlar.
 • Petrol kullanımı olarak benzinli araca göre daha fazla verimlidirler.
 • Yüksek gürültü ve titreşim problemleri vardır fakat son yıllarda bu problem çözülmüş sayılabilir.
 • Daha kompleks bir yapıda olduğu için bakım maliyetleri fazla ve periyodik bakımları daha sıktır.
 • Dizel araçlar benzinli araçlara göre daha pahalıdır ve maalesef emisyon oranları yüksektir.
Silindir içerisinde ateşleme tipleri betimleyen görsel.

Sonuç olarak bu iki motor tipini de incelemiş olduk açıkçası kendi fikrimi soracak olursanız iki motor tipinin birbirine keskin bir üstünlüğü olmadığı açıkça görülmektedir. Eğer malının kıymetini bilen ve sık sık araba değiştirmek istemeyen biri iseniz dizel motorlu araçları kullanmanızı tavsiye ederim bakımları ve kaliteli mazot kullanıldığı taktirde bu motorlar uzun kullanım için uygundur. Düşük devirde yüksek tork üretmesi ile bu dizel motorların aksamlarını benzinli motorların aksamlarına göre daha az hareket ve aşınmasına sebep olduğundan yine uzun ömürlülük konusundan ileridedirler. Eğer siz performans ve sürüş konforuna bakıyorsanız benzin motorunu tercih edebilirsiniz hem yüksek bakım masraflarından hem de çevre korumayı biraz daha önemsiyor ve emisyon oranlarını dikkate alıyorsanız benzinli araç alabilirsiniz.

Karar artık sizin bu yazımı okuduktan sonra eminim kafanızda bir fikir oluşacaktır ve bu iki motor arasında ki farkı özümseyerek anlamanız ve buna göre karar vermenizde yardımcı olabilirsem mutluluk duyarım 🙂

Kendin ol , diğerleri çoktan kapıldı.

-Oscar Wilde

Sağlıcakla kalın..

Benzinli ve Dizel Motor Arasındaki Farklar Nelerdir?” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: